O terapii

Mija już dwudziesty piąty rok, kiedy po uzyskaniu w Gdańsku certyfikatu u prof. Lilii Z. Arutiunian, uprawniającego mnie do samodzielnego prowadzenia terapii jąkania, rozpoczęłam organizowanie turnusów dla osób jąkających się.

Jako jedyna w Polsce posiadam certyfikat III stopnia trwałej normalizacji mowy, uzyskany w Moskwie w listopadzie 2011 r. - uwzględniający najnowsze zmiany w metodzie Pani Profesor Lilii Z. Arutiunian

prof.Lilia Z. Arutiunian
prof.Lilia Z. Arutiunian
Certyfikat
Pierwszy certyfikat uzyskany w 1996 r.
uprawniający do prowadzenia terapii jąkania
metodą prof. Lilii Z. Arutiunian

Pierwszą prowadzoną przeze mnie terapię, która odbyła się w Borzechowie nadzorowała jeszcze Pani Profesor udzielając cennych wskazówek dotyczących metody. Jestem bardzo wdzięczna Pani Profesor, że swoją wieloletnią wiedzę przekazała nam - swoim uczniom, nielicznym polskim logopedom.

Terapia jąkania, którą prowadzę, nie należy do łatwych – jest wyzwaniem, wymaga samodyscypliny, ale również daje zauważalne efekty, znacznie lepsze niż w przypadku innych terapii prowadzonych w gabinetach logopedycznych. Uważam przy tym, że moja terapia nie jest możliwa do prowadzenia w gabinecie oraz nie powinno mieszać się jej z innymi metodami, ponieważ nie daje wtedy kompletnych efektów. Konsekwencja, wierność zasadom to najważniejsze składowe sukcesu. W mojej kilkunastoletniej praktyce nie zdarzył się przypadek, w którym pacjent po zastosowaniu się do reguł nie zauważył różnicy.

Jednocześnie ciągle doskonalę swój warsztat pracy, a materiał do analizy dostarczają mi sami pacjenci. Stykałam się już z wieloma trudnymi przypadkami, które wymagały wprowadzania nowych rozwiązań. To dla mnie ciągła motywacja do rozwoju, by pomagać moim pacjentom.

Terapia rozpoczyna się od dwutygodniowego turnusu w Centrum Terapii Jąkania w Szamocinie w Wielkopolsce. W trakcie pobytu uczestnicy terapii rozpoczynają nowy rozdział w swoim życiu – z płynną i piękną mową, bez zdenerwowania za to z naciskiem na rozluźnienie i spokój. W trakcie tych dwóch tygodni spotykam się indywidualnie z pacjentami, analizując ich przypadki i dobierając odpowiednie ćwiczenia mające na celu wyleczenie z jąkania się. W trakcie prowadzonych zajęć uczestnicy turnusu zapoznają się z zasadami, jak należy mówić płynnie – wyjeżdżają nie jąkając się i mówiąc pięknie.

Zajęcia prowadzone są w małych grupach. Dzieciom mogą towarzyszyć rodzice lub opiekunowie, osobom dorosłym ich partnerzy. Polecam rodzinny wyjazd do mojego ośrodka – osoby biorące udział w wyjeździe jako towarzysze mogą potem nadzorować postępy pacjentów. W trakcie zajęć szczególny nacisk kładziony jest na odprężenie oraz na prawidłowy oddech, co ma duże znaczenie w realizacji głosek i rozluźnieniu ciała.

Terapia jąkania jest rozłożona na rok, niekiedy nieco dłużej zależnie od przypadków indywidualnych. Najlepiej radzą sobie dzieci, nieco dłużej zaadaptowanie się do nowej sytuacji zajmuje osobom dorosłym. Podczas rocznej terapii z pacjentami spotykam się również co miesiąc w Szamocinie, aby osobiście nadzorować efekty leczenia.

Swoje doświadczenia zdobywałam pod okiem Pani Profesor L.Z. Arutiunian. W kwietniu 2004 roku miałam okazję spotkać się z nią i przedstawić jej swoje doświadczenia dotyczące mojej dziewięcioletniej praktyki z osobami jąkającymi się. Uzyskane wówczas wskazówki oraz przemyślenia Pani Profesor pomogły mi w zdobyciu certyfikatu II stopnia.

z Panią Profesor
Z Panią Profesor Drugi certyfikat uzyskany w 2004 r.
Certyfikat III stopnia uzyskany w Moskwie w listopadzie 2011 r.

W listopadzie 2011 roku jako jedyny z polskich logopedów uczestniczyłam na zaproszenie Pani Profesor L.Z. Arutiunian w konferencji „Jąkanie oczami jąkających się i specjalistów” w Moskwie. Podczas tego dziesięciodniowego pobytu uzyskałam certyfikat III stopnia.

z Panią Profesor
Ikona FacebookIkona Google+